Novo!

Heroj: Ivica Arbanas, zapovjednik 1. bojne!

25. rujana 1991. godine su po zapovjedi Mile Dedakovića – Jastreba i njegova zamjenika Branka Borkovića- Mladog jastreba formirane bojne i njihova zapovjedna struktura. Ja sam već tada imao dužnost zapovjednika 4. bojne, 3. brigade ZNG, A sastav i dodijeljeno mi je ujedno i zapovijedanje 1. bojnom 204. brigade. Naravno imenovani su i zapovjednici ostalih bojni i MARD-a i to je značilo puno za obranu Vukovara. Nije se s time došlo do nekih značajnih pomjeranja na crtama obrane Vukovara, Borova i Bogdanovaca nego se popravila organizacijska struktura u smislu da se znalo tko što vodi, tko snosi odgovornosti i na koji će se način provoditi sustav zapovijedanja od vrha ka dolje.

Zapovijed o osnivanju Brigade je uslijedila nakon ozbiljnijih i težih napada na širu bojišnicu Vukovara, posebno izdvajam 14. rujna, datum koji je bio težak za dio 1. bojne koja je branila dio Sajmišta kada smo zbog težine napada bili primorani povući se na novu crtu obrane. Dan poslije tih napada je formiran i zloglasni logor u Veleprometu u kojem su ljudi zlostavljani i ubijani. Moram naglasiti da su tada bili teški napadi i na Borovo naselje te Bogdanovce tako da je bilo neminovno osnivanje Brigade kako bi se osigurala kvaliteta vođenja i zapovijedanja u uvjetima kakvi su tada bili, a znamo da je tada vukovarska bojišnica bila daleko najteža u čitavoj Hrvatskoj.

Rođen 1968. g. u Zadru gdje je završio srednju školu i stekao zvanju alatničar.
Oženjen i otac dvoje djece.
Od 15.11. 1990.g. bio je pripadnik jedinica za posebne namjene policije. Sudjelovao u akcijama Pakrac i Plitvice.
15.05.1991. prelazi u 1. Gardijsku brigadu i postajem dozapovjednik satnije, tj. sudjeluje u osnivanju Tigrova.
Krajem lipnja 1991. kao dozapovjednik satnije odlazi u Vukovar, te 01.07.1991. postaje zapovjednik silosa Đergaj koji je uspješno obranjen od svih pokušaja neprijatelja da ga zauzmu.
15.08.1991.g. po zapovjedi ministra obrane preuzima dužnost zapovjednika 4. Bojne 3. Gardijske brigade ZNG-a, a istovremeno preuzima i dužnost zapovjednika obrane Grada Vukovara, po zahtjevu tadašnje povjerenika Vlade RH za Vukovar, a ujedno i predsjednika Kriznog štaba Vukovara- gosp. Marina Vidića – Bilog.
Na toj dužnosti ostaje do 02.09.1991.g. Kada je dužnost preuzeo gosp. Mile Dedaković. Kao zapovjednik Gardijske bojne ostao je do pada Grada Vukovara.
Tijekom njegovog zapovijedanja obranom Grada, Grad je uspješno sačuvan od pokušaja neprijatelja da ga stavi pod svoju kontrolu kroz razdoblje od 24.08. – 31.08.1991.
24. 08.1991. izdao je zapovijed za rušenje neprijateljskih zrakoplova što je uspješno i odrađeno te je srušen prvi neprijateljski zrakoplov u Domovinskom ratu, a jedan je oštećen. 26.08.1991. su uništena još dva zrakoplova.
U konačnici, do 03.08., točnije do primopredaje gosp. Dedakoviću, snage ZNG i rezervnog sastava ZNG, pod zapovjedništvom Ivice Arbanasa uništile su 3 neprijateljska zrakoplova i oko 10-ak tenkova i transportera. Ubrzo je uslijedila i pismena pohvala predsjednika RH, pok. dr. Franje Tuđmana za polučene uspjehe u obrani Vukovara i Borova Naselja.
Tijekom njegovog zapovijedanja obranom Grada izdao je zapovijed za mobilizaciju i popunu snaga. U Vukovaru je ostao do njegovog pada, te izlašao u proboju, nastavljajući dalje u postrojbama HV.
Od 15.12.1991.-31.12.1992. obnašao je dužnost zapovjednika 1. Bojne 124. Vukovarske brigade, čija bojna sudjeluje u obrani Nuštra i šireg područja Jarmine.
Od 01.01.1993.- 31.05.1994. obnašao je dužnost operativnog časnika u Zapovjedništvu 5. Gardijske brigade, sa kojom je prošao sva bojišta.
Od 01.06.1994.-08.03.1995.g. obnašao je dužnost zapovjednika 84. Gardijske bojne, a od 09.03.1995. – 30.11.1999. obnašao je dužnost zapovjednika 2. Bojne 9. Gardijske brigade.
U razdoblju od 1995.-1996. uspješno je završio Zapovjednu stožernu školu u okviru Oružanih snaga RH.
Umirovljen je 30.11.1999.g., po Odluci predsjednika RH u činu pukovnika.
Za zasluge u Domovinskom ratu je višestruko odlikovan: Spomenicom Domovinskog rata, Spomenicom Domovinske zahvalnosti, medaljom Ljeto, medaljom Oluja, Redom hrvatskog trolista, medaljom za iznimne pothvate, Redom Bana Jelačića, Redom Kneza Domagoja, te Medaljom Grada Vukovara
Od 12.03.2008.g. obnaša volontersku dužnost predsjednika Udruge HVIDR-a Zadar.

 

 

error: Content is protected !!
%d blogeri kao ovaj: